Aktualności Aktualności

Leśne manewry straży pożarnych

W lasach Nadleśnictwa Krzeszowice w maju br. odbyły się manewry – ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej w Krakowie (31 maja w leśnictwie Czerna) i Chrzanowie (29 maja w leśnictwie Alwernia) oraz związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Liszki (25 maja w leśnictwie Kopce z udziałem innych służb, m. in. Pogotowia Ratunkowego i Policji)

Ćwiczenia dotyczyły sposobów prowadzenia akcji gaśniczej pożarów lasu w symulowanych warunkach utrudnionego dojazdu przez połamane drzewa, dużych odległości do punktu czerpania wody, utrudnionych warunków łączności i rozwoju pożaru wymagającego zastosowania gaszenia pożaru lasu z powietrza.

W celu pokonania tych przeszkód strażacy we współpracy z leśnikami zastosowali mobilne baseny –zbiorniki na wodę gaśniczą, bardzo długie linie węży gaśniczych, specjalistyczny sprzęt do usuwania drzew tarasujących drogi, mobilne centrum łączności poprawiające zasięgi radiotelefonów. Przećwiczono również procedurę zastosowania samolotu gaśniczego zadysponowanego w oparciu o porozumienie z RDLP w Katowicach z tamtejszej bazy lotniczej.