Asset Publisher Asset Publisher

Dzieląc się krwią, dzielisz się życiem!  

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas ubierania choinki. Honorowi Dawcy Krwi mogą taką choinkę otrzymać od Lasów Państwowych. Wszystkim, którzy 15 grudnia oddadzą krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa leśnicy podziękują, wręczając świąteczne drzewko.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Na tych, którzy 15 grudnia oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja odbędzie się w blisko 80 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia – codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Pamiętajmy, że krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki

·                 wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,

·                 waga co najmniej 50 kilogramów,

·                 w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi

·                 trzeba być wyspanym i wypoczętym,

·                 trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)

·                 należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek

·                 wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)

·                 ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,

·                 mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać

Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok 40-60 minut. Pamiętajmy, że w ciągu roku kobiety mogą oddać krew nie więcej niż 4 razy, a mężczyźni nie więcej niż 6 razy.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Budowa geologiczna, szata roślinna oraz świat zwierząt naszego Nadleśnictwa

Budowa geologiczna.

Obszar Nadleśnictwa Krzeszowice charakteryzuje się urozmaiconą i skomplikowaną budową geologiczną, wyróżnia się następujące jednostki tektoniczne – Monoklina Śląsko-Krakowska, Niecka Górnośląska, Zapadlisko Przedkarpackie, Karpaty Zewnętrzne.  Z tego względu występują tu liczne osobliwości przyrody nieożywionej – wychodnie skalne, ostańce, jaskinie, jary i wąwozy, a wnętrze ziemi obfituje w różnorodne surowce mineralne, m.in. kopaliny skalne - wapienie, dolomity, tufy, porfiry, diabazy oraz kopaliny energetyczne – węgiel kamienny.

Szata roślinna.

Siedliska leśne wyróżnia się ze względu na żyzność gleb oraz ich uwilgotnienie. W Nadleśnictwie Krzeszowice przeważają siedliska leśne żyzne, wilgotne.

Na terenie Nadleśnictwa wyróżniono ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych. Są to zarówno rośliny niżowe, jak też i górskie oraz kserotermiczne (ciepłolubne, charakterystyczne dla wychodni i ostańców skalnych, południowych ścian zboczy i wąwozów). Rozpoznane zostały stanowiska 95 gatunków roślin chronionych, m.in. zanokcicy skalnej, paprotki zwyczajnej, języcznika zwyczajnego, kłokoczki południowej, lilii złotogłów oraz  storczyków - obuwika pospolitego, buławika czerwonego, kukułki Fuchsa, kukułki szerokolistnej, podkolana białego.

Świat zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice stwierdzono występowanie 224 gatunków chronionych zwierząt kręgowych (14 płazów, 7 gadów, 146 ptaków, 57 ssaków). Bogato reprezentowane są również zwierzęta bezkręgowe, m.in. przez modraszka telejus i modraszka nausitous.