Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Impreza sportowa "Wolność jest w naturze"

Impreza sportowa "Wolność jest w naturze"

Zapraszamy do biegania lub kibicowania w imprezie "Wolność jest w naturze" na nowo powstałej ścieżce biegowej, która odbędzie się w Krakowskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Krzeszowice - Parking SKOWRONEK, leśnictwo Alwernia w dniu 11 X 2014 o godz. 9:30

Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie http://inessport.pl/zapisy/ oraz w dniu startu w biurze zawodów (w przypadku wolnych miejsc)

Zgłoszenia elektroniczne przyjmowane będą od 26 września (piątek), od godziny 20:00 do 9 października (czwartek), do godziny 23:59. Po tym dniu zapisy będą wyłączone. W przypadku wolnych miejsc, zostaną uruchomione zapisy uzupełniające.

Dystans trasy: 4400m

Bieg ma charakter otwarty

Przewidziane nagrody

Mapa dojazdu do Parkingu Skowronek:

 

Trasa biegowa "Skowronek" rozpoczyna się i kończy przy nowoczesnym parkingu leśnym położonym przy ul. Belwender w Alwerni. Na parkingu można skorzystać z ławek i stolików, dla osób aktywnych zamontowano przyrządy do ćwiczeń. W pobliżu znajduje się zalew Skowronek z czynnym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz polem namiotowym. Dla wędkarzy dostępne jest łowisko.

Pierwszy kilometr trasy przebiega pod górkę, poboczem ul. Belwender. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i poruszaniu się lewą stroną jezdni. Z asfaltu skręcamy w lewo, w drogę szutrową. Po przebyciu 1,5km mijamy po lewej stronie leśniczówkę leśnictwa Alwernia.

Następnie trasa prowadzi w las - drogą gruntową podążamy pół kilometra aż do ul. Leśnej, gdzie trzeba skręcić w lewo. Udajemy się w stronę lasu - dalej trasa biegnie wzdłuż linii energetycznej. Od trzeciego kilometra, skręcając w lewo, pokrywa się ze ścieżką przyrodniczoleśną "Belwender";. Mijamy po drodze pięć tablic informacyjnych: o rozpoznawaniu drzew leśnych (dąb, buk, sosna i modrzew), o retencji wodnej w lasach oraz o nasiennictwie i selekcji drzew leśnych (uprawa pochodna sosny czarnej).

Trasa jest idealna dla początkujących biegaczy, wykonujących półgodzinne, marszobiegowe plany treningowe. Bardziej zaawansowani z pewnością pokonają dystans więcej niż raz. Ze względu na dość dużą ilość podbiegów i zbiegów nie jest to trasa łatwa, ale bardzo dobra to treningu tzw. siły biegowej.

 

  

Resources to get