Web Content Display Web Content Display

Ochrona Lasu

W Nadleśnictwie Krzeszowice wyróżniamy grupy zagrożeń lasu ze strony czynników: abiotycznych, biotycznych i antropogenicznych. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zastosowania rozwiązań z zakresu ochrony lasu bierze się pod uwagę zasady prowadzenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych. Celowi temu służą miedzy innymi działania prowadzące do zwiększenia biologicznej odporności ekosystemów leśnych.

Zagrożenia abiotyczne

Najistotniejszymi w warunkach Nadleśnictwa Krzeszowice czynnikami szkodotwórczymi są wywalające wiatry, które spowodowały w latach 2003-2011 szkody w drzewostanach w formie wywrotów i złomów, w wielkości od 3,3 tys. m3 do ponad 25 tys. m3. Największe szkody od wiatru miały miejsce w drzewostanach starszych.

W młodnikach często obserwowane są szkody od okiści, które skutkowały powstaniem lokalnie znaczących luk i przerzedzeń. Spośród innych szkód powodowanych przez czynniki abiotyczne w ostatnich latach lokalnie obserwowano podtopienia powodujące straty, zwłaszcza w nowozakładanych uprawach.

Spośród innych szkód powodowanych przez czynniki abiotyczne na omawianym obszarze pewne znaczenie mają przymrozki. Przymrozki najbardziej zagrażają produkcji szkółkarskiej i sztucznie zakładanym uprawom zlokalizowanym na tzw. terenach zmrozowiskowych. Późne przymrozki bywają przyczyną uszkodzeń aparatu asymilacyjnego drzewostanów liściastych, szczególnie bukowych rosnących w dolinach i obniżeniach terenowych.

Zagrożenia biotyczne

W Nadleśnictwie Krzeszowice nie występują istotne zagrożenia ze strony szkodliwych owadów i grzybów. Występujące okresowo pojawy czynników chorobotwórczych mają charakter lokalny i nie wywołują większych strat w drzewostanach.

Większe znaczenie mają jedynie szkody od zwierzyny. Szkody wyrządzane przez zwierzynę w uprawach i młodnikach są przyczyną obniżenia jakości hodowlanej upraw, młodników, podsadzeń i podrostów. W Nadleśnictwie Krzeszowice główne zagrożenie stanowią sarna i jeleń europejski. Najbardziej zagrożone są uprawy i młodniki złożone z gatunków liściastych oraz wprowadzane domieszki biocenotyczne, które uszkadzane są w okresie całego roku. W ostatnim okresie, głównie w leśnictwie Czerna notowane są szkody w drzewostanach powodowane przez bobry, wynikające głównie ze zmiany stosunków wodnych.

Podstawowymi metodami zabezpieczenia upraw przed szkodami od zwierzyny są:

  • zabezpieczanie upraw środkami mechanicznymi i chemicznymi (repelenty rocznie, paliki, osłony drzewek, grodzenie),
  • wykładanie drzew ogryzowych w okresie zimowym,
  • prowadzenie cieć pielęgnacyjnych z pozostawieniem części zielonych w okresie wzmożonego żerowania zwierzyny,
  • intensyfikacja zagospodarowania poletek łowieckich.

Zagrożenia antropogeniczne

Istotnym czynnikiem warunkującym działania Nadleśnictwa w zakresie ochrony jest również penetracja lasów przez człowieka. W związku z położeniem lasów (aglomeracja krakowska i śląska) i występowaniem niemożliwego do kontrolowania ruchu turystycznego (szczególnie tzw. turystyka weekendowa, okresy zbioru płodów leśnych) coraz większego znaczenia nabiera podniesienie na wyższy poziom kultury obcowania z przyrodą osób przebywających w lesie. Nadleśnictwo kontynuuje stosowane do tej pory akcje oczyszczania lasów ze śmieci. Jednocześnie prowadzona działalność edukacyjna z wykorzystaniem możliwie szerokiego gremium ekologów i przyrodników powinna owocować w przyszłości zwiększeniem świadomości społeczeństwa w zakresie wpływu stanu środowiska na życie człowieka.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piknik Zespołu Parków Krajobrazowych

Piknik Zespołu Parków Krajobrazowych

Serdecznie zapraszamy na stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Kszeszowice oraz inne atrakcje pikniku.