Web Content Display Web Content Display

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa i uzgodnieniach z instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. Przy planowaniu zadań gospodarczych uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe w drzewostanach.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie gospodarczym,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
  • prognoza oddziaływania planu urządzenia lasu na środowisko
  • mapy leśne

Plan urządzenia lasu sporządzany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Aktualnie Nadleśnictwo Krzeszowice prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2022-2031.

 

Część opisowa Planu Urządzenia Lasu udostępniania jest do wglądu na stronie BIP Nadleśnictwa.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Krzeszowice jest jednym z szesnastu nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego, krakowskiego miejskiego i chrzanowskiego na terenie miast: Kraków, Krzeszowice, Alwernia. Swym zasięgiem obejmuje gminy: Czernichów, Jerzmanowice - Przeginia, Krzeszowice, Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Alwernia. Powierzchnia zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa wynosi 670 km2

Większość obszaru Nadleśnictwa Krzeszowice jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa. Dzikie wysypiska śmieci, nielegalne jazdy pojazdami silnikowymi po lesie, dewastacja infrastruktury drogowej oraz urządzeń turystycznych to efekty lokalizacji Nadleśnictwa pomiędzy dużymi aglomeracjami Śląska i Krakowa i tylko niektóre z problemów, z jakimi muszą się borykać na co dzień pracownicy Nadleśnictwa.