Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ochrona Lasu

W Nadleśnictwie Krzeszowice wyróżniamy grupy zagrożeń lasu ze strony czynników: abiotycznych, biotycznych i antropogenicznych. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zastosowania rozwiązań z zakresu ochrony lasu bierze się pod uwagę zasady prowadzenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych. Celowi temu służą miedzy innymi działania prowadzące do zwiększenia biologicznej odporności ekosystemów leśnych.

Zagrożenia abiotyczne

Najistotniejszymi w warunkach Nadleśnictwa Krzeszowice czynnikami szkodotwórczymi są wywalające wiatry, które spowodowały w latach 2003-2011 szkody w drzewostanach w formie wywrotów i złomów, w wielkości od 3,3 tys. m3 do ponad 25 tys. m3. Największe szkody od wiatru miały miejsce w drzewostanach starszych.

W młodnikach często obserwowane są szkody od okiści, które skutkowały powstaniem lokalnie znaczących luk i przerzedzeń. Spośród innych szkód powodowanych przez czynniki abiotyczne w ostatnich latach lokalnie obserwowano podtopienia powodujące straty, zwłaszcza w nowozakładanych uprawach.

Spośród innych szkód powodowanych przez czynniki abiotyczne na omawianym obszarze pewne znaczenie mają przymrozki. Przymrozki najbardziej zagrażają produkcji szkółkarskiej i sztucznie zakładanym uprawom zlokalizowanym na tzw. terenach zmrozowiskowych. Późne przymrozki bywają przyczyną uszkodzeń aparatu asymilacyjnego drzewostanów liściastych, szczególnie bukowych rosnących w dolinach i obniżeniach terenowych.

Zagrożenia biotyczne

W Nadleśnictwie Krzeszowice nie występują istotne zagrożenia ze strony szkodliwych owadów i grzybów. Występujące okresowo pojawy czynników chorobotwórczych mają charakter lokalny i nie wywołują większych strat w drzewostanach.

Większe znaczenie mają jedynie szkody od zwierzyny. Szkody wyrządzane przez zwierzynę w uprawach i młodnikach są przyczyną obniżenia jakości hodowlanej upraw, młodników, podsadzeń i podrostów. W Nadleśnictwie Krzeszowice główne zagrożenie stanowią sarna i jeleń europejski. Najbardziej zagrożone są uprawy i młodniki złożone z gatunków liściastych oraz wprowadzane domieszki biocenotyczne, które uszkadzane są w okresie całego roku. W ostatnim okresie, głównie w leśnictwie Czerna notowane są szkody w drzewostanach powodowane przez bobry, wynikające głównie ze zmiany stosunków wodnych.

Podstawowymi metodami zabezpieczenia upraw przed szkodami od zwierzyny są:

  • zabezpieczanie upraw środkami mechanicznymi i chemicznymi (repelenty rocznie, paliki, osłony drzewek, grodzenie),
  • wykładanie drzew ogryzowych w okresie zimowym,
  • prowadzenie cieć pielęgnacyjnych z pozostawieniem części zielonych w okresie wzmożonego żerowania zwierzyny,
  • intensyfikacja zagospodarowania poletek łowieckich.

Zagrożenia antropogeniczne

Istotnym czynnikiem warunkującym działania Nadleśnictwa w zakresie ochrony jest również penetracja lasów przez człowieka. W związku z położeniem lasów (aglomeracja krakowska i śląska) i występowaniem niemożliwego do kontrolowania ruchu turystycznego (szczególnie tzw. turystyka weekendowa, okresy zbioru płodów leśnych) coraz większego znaczenia nabiera podniesienie na wyższy poziom kultury obcowania z przyrodą osób przebywających w lesie. Nadleśnictwo kontynuuje stosowane do tej pory akcje oczyszczania lasów ze śmieci. Jednocześnie prowadzona działalność edukacyjna z wykorzystaniem możliwie szerokiego gremium ekologów i przyrodników powinna owocować w przyszłości zwiększeniem świadomości społeczeństwa w zakresie wpływu stanu środowiska na życie człowieka.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Impreza sportowa "Wolność jest w naturze"

Impreza sportowa "Wolność jest w naturze"

Zapraszamy do biegania lub kibicowania w imprezie "Wolność jest w naturze" na nowo powstałej ścieżce biegowej, która odbędzie się w Krakowskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Krzeszowice - Parking SKOWRONEK, leśnictwo Alwernia w dniu 11 X 2014 o godz. 9:30

Zgłoszenia przyjmowane będą poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie http://inessport.pl/zapisy/ oraz w dniu startu w biurze zawodów (w przypadku wolnych miejsc)

Zgłoszenia elektroniczne przyjmowane będą od 26 września (piątek), od godziny 20:00 do 9 października (czwartek), do godziny 23:59. Po tym dniu zapisy będą wyłączone. W przypadku wolnych miejsc, zostaną uruchomione zapisy uzupełniające.

Dystans trasy: 4400m

Bieg ma charakter otwarty

Przewidziane nagrody

Mapa dojazdu do Parkingu Skowronek:

 

Trasa biegowa "Skowronek" rozpoczyna się i kończy przy nowoczesnym parkingu leśnym położonym przy ul. Belwender w Alwerni. Na parkingu można skorzystać z ławek i stolików, dla osób aktywnych zamontowano przyrządy do ćwiczeń. W pobliżu znajduje się zalew Skowronek z czynnym kąpieliskiem, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz polem namiotowym. Dla wędkarzy dostępne jest łowisko.

Pierwszy kilometr trasy przebiega pod górkę, poboczem ul. Belwender. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i poruszaniu się lewą stroną jezdni. Z asfaltu skręcamy w lewo, w drogę szutrową. Po przebyciu 1,5km mijamy po lewej stronie leśniczówkę leśnictwa Alwernia.

Następnie trasa prowadzi w las - drogą gruntową podążamy pół kilometra aż do ul. Leśnej, gdzie trzeba skręcić w lewo. Udajemy się w stronę lasu - dalej trasa biegnie wzdłuż linii energetycznej. Od trzeciego kilometra, skręcając w lewo, pokrywa się ze ścieżką przyrodniczoleśną "Belwender";. Mijamy po drodze pięć tablic informacyjnych: o rozpoznawaniu drzew leśnych (dąb, buk, sosna i modrzew), o retencji wodnej w lasach oraz o nasiennictwie i selekcji drzew leśnych (uprawa pochodna sosny czarnej).

Trasa jest idealna dla początkujących biegaczy, wykonujących półgodzinne, marszobiegowe plany treningowe. Bardziej zaawansowani z pewnością pokonają dystans więcej niż raz. Ze względu na dość dużą ilość podbiegów i zbiegów nie jest to trasa łatwa, ale bardzo dobra to treningu tzw. siły biegowej.

 

  

Materiały do pobrania