Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Budowa geologiczna, szata roślinna oraz świat zwierząt naszego Nadleśnictwa

Budowa geologiczna.

Obszar Nadleśnictwa Krzeszowice charakteryzuje się urozmaiconą i skomplikowaną budową geologiczną, wyróżnia się następujące jednostki tektoniczne – Monoklina Śląsko-Krakowska, Niecka Górnośląska, Zapadlisko Przedkarpackie, Karpaty Zewnętrzne.  Z tego względu występują tu liczne osobliwości przyrody nieożywionej – wychodnie skalne, ostańce, jaskinie, jary i wąwozy, a wnętrze ziemi obfituje w różnorodne surowce mineralne, m.in. kopaliny skalne - wapienie, dolomity, tufy, porfiry, diabazy oraz kopaliny energetyczne – węgiel kamienny.

Szata roślinna.

Siedliska leśne wyróżnia się ze względu na żyzność gleb oraz ich uwilgotnienie. W Nadleśnictwie Krzeszowice przeważają siedliska leśne żyzne, wilgotne.

Na terenie Nadleśnictwa wyróżniono ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych. Są to zarówno rośliny niżowe, jak też i górskie oraz kserotermiczne (ciepłolubne, charakterystyczne dla wychodni i ostańców skalnych, południowych ścian zboczy i wąwozów). Rozpoznane zostały stanowiska 95 gatunków roślin chronionych, m.in. zanokcicy skalnej, paprotki zwyczajnej, języcznika zwyczajnego, kłokoczki południowej, lilii złotogłów oraz  storczyków - obuwika pospolitego, buławika czerwonego, kukułki Fuchsa, kukułki szerokolistnej, podkolana białego.

Świat zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice stwierdzono występowanie 224 gatunków chronionych zwierząt kręgowych (14 płazów, 7 gadów, 146 ptaków, 57 ssaków). Bogato reprezentowane są również zwierzęta bezkręgowe, m.in. przez modraszka telejus i modraszka nausitous.