Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Niezależnie od funkcji ochronnych istotną funkcją lasu jest dostarczenie drewna - surowca odnawialnego i przyjaznego człowiekowi.  Wielkość pozyskania drewna w nadleśnictwach ściśle reguluje plan urządzenia lasu, uwzględniając zasadę trwałości lasu oraz dążenia do powiększania zasobów drzewnych. Pozyskanie drewna jest naturalną konsekwencja działań związanych z hodowlą i ochroną lasu.

Przyjęty w planie urządzenia lasu nadleśnictwa przeciętny roczny rozmiar pozyskania drewna wynosi 47.2 tys. m3 (netto) i oscyluje w granicach 70 % przyrostu rocznego drzewostanów, taki rozmiar pozyskania drewna powoduje dalszy wzrost zasobów drzewnych w naszych lasach. 

Czasami na skutek klęsk żywiołowych np.  pożarów, huraganów (wiatrołomy), szkód od mokrego śniegu lub lodu (śniegołomy, okiść), zostaje zaburzony się normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat. Pojawia się wtedy pilna potrzeba wycięcia uszkodzonych i chorych drzew nie planowanych wcześniej do pozyskania, jednak w tej sytuacji ogranicza się pozyskanie w pozostałych drzewostanach. 

 

Udział najważniejszych grup sortymentów pozyskanych w 2018 r. (stan na 31.10.2018):

iglaste tartaczne – 30%

iglaste stosowe – 25%

liściaste tartaczne – 9%

liściaste stosowe – 26%

opał liściasty i iglasty – 7%

drobnica – 3%

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"

Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"

W dniu 8 listopada 2017 r. w lasach Nadleśnictwa Krzeszowice, leśnictwa Brodła oraz na terenie szkółki leśnej odbyła się I sesja warsztatów leśnych dla dziennikarzy, urzędników, samorządowców i nauczycieli. Jest to przedsięwzięcie o charakterze promocyjno- edukacyjnym zorganizowane w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo” pod nazwą „Zrozumieć las – czym zajmuje się leśnik”.

Pierwszą pilotażową sesję zorganizowało Nadleśnictwo Krzeszowice we współpracy z Nadleśnictwem Miechów i wsparciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W zajęciach wzięło udział 18 osób w tym: przedstawiciele lokalnych mediów (czasopisma: „Przełom”, „Gazeta Miechowska”), TVP O/Kraków, przedstawiciele samorządów, radni, urzędnicy szczebla gminnego i powiatowego, nauczyciele oraz przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Głównym celem warsztatów było pokazanie pracy leśników w terenie (leśniczego, podleśniczego, pracowników zakładów usług leśnych) związanej z użytkowaniem lasu (ścinka i zrywka drewna), gospodarką drewnem (odbiórka i spedycja drewna) wykorzystującej nowoczesne technologie i maszyny (harwester, forwarder, rejestrator leśniczego i aplikacje użytkowe). Podczas zajęć przedstawiono szerokie wykorzystanie drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, pozyskiwanego z lasu w sposób nie zagrażający przyrodzie, zwrócono uwagę na aspekt gospodarczy związany z przetwórstwem drewna ( zatrudnienie w przemyśle drzewnym, wartość produkcji i eksportu) oraz łatwość utylizacji odpadów drzewnych. W programie warsztatów była również samodzielna budowa przez uczestników zajęć pokazowego domu z bali drewnianych, jako przykład jednego z głównych zastosowań drewna.

 

Relacja z II sesji warsztatów, która odbyła się na terenie Nadleśnictwa Miechów dostępna jest pod poniższym adresem:

 

 

http://www.miechow.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ii-sesja-projektu-zrozumiec-las-czym-zajmuje-sie-lesnik-