Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby Leśne

Udział siedlisk leśnych oraz gatunków lasotwórczych

Udział siedlisk leśnych.

Stwierdzono występowanie następujących siedliskowych typów lasu:

- las wyżynny świeży 52,41 % powierzchni

- bór mieszany wilgotny 12,57% powierzchni,

- bór mieszany świeży 9,74% powierzchni,

- las mieszany wilgotny 8,81% powierzchni,

- las mieszany świeży 5,41 % powierzchni,

- las mieszany wyżynny świeży 4,64% powierzchni,

- pozostałe 6,42% powierzchni

 

Udział gatunków lasotwórczych.

Skład gatunkowy lasów w ujęciu całego Nadleśnictwa przedstawia się następująco:

sosna 54%, buk 30%, dąb 6%, Brz 2%, Ol 2%, Św 2%, Md 2%, inne 2%.

 

Udział drzewostanów w klasach wieku:

Średni wiek drzewostanów - 78 lat


Przeciętna zasobność drzewostanów.

Zasobność to termin określający ilość drewna wyrażoną w m3 w przeliczeniu na powierzchnię 1 ha lasu.  W Nadleśnictwie Krzeszowice przeciętna zasobność drzewostanu wynosi 322 m3, natomiast spodziewany przeciętny roczny przyrost wynosi 6,49 m3/ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"

Warsztaty terenowe "Zrozumieć Las - czym zajmuje się leśnik"

W dniu 8 listopada 2017 r. w lasach Nadleśnictwa Krzeszowice, leśnictwa Brodła oraz na terenie szkółki leśnej odbyła się I sesja warsztatów leśnych dla dziennikarzy, urzędników, samorządowców i nauczycieli. Jest to przedsięwzięcie o charakterze promocyjno- edukacyjnym zorganizowane w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo” pod nazwą „Zrozumieć las – czym zajmuje się leśnik”.

Pierwszą pilotażową sesję zorganizowało Nadleśnictwo Krzeszowice we współpracy z Nadleśnictwem Miechów i wsparciem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W zajęciach wzięło udział 18 osób w tym: przedstawiciele lokalnych mediów (czasopisma: „Przełom”, „Gazeta Miechowska”), TVP O/Kraków, przedstawiciele samorządów, radni, urzędnicy szczebla gminnego i powiatowego, nauczyciele oraz przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Głównym celem warsztatów było pokazanie pracy leśników w terenie (leśniczego, podleśniczego, pracowników zakładów usług leśnych) związanej z użytkowaniem lasu (ścinka i zrywka drewna), gospodarką drewnem (odbiórka i spedycja drewna) wykorzystującej nowoczesne technologie i maszyny (harwester, forwarder, rejestrator leśniczego i aplikacje użytkowe). Podczas zajęć przedstawiono szerokie wykorzystanie drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, pozyskiwanego z lasu w sposób nie zagrażający przyrodzie, zwrócono uwagę na aspekt gospodarczy związany z przetwórstwem drewna ( zatrudnienie w przemyśle drzewnym, wartość produkcji i eksportu) oraz łatwość utylizacji odpadów drzewnych. W programie warsztatów była również samodzielna budowa przez uczestników zajęć pokazowego domu z bali drewnianych, jako przykład jednego z głównych zastosowań drewna.

 

Relacja z II sesji warsztatów, która odbyła się na terenie Nadleśnictwa Miechów dostępna jest pod poniższym adresem:

 

 

http://www.miechow.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ii-sesja-projektu-zrozumiec-las-czym-zajmuje-sie-lesnik-